Jamie Gregg wins bronze medal in 500m at ISU World Cup Speed Skating Clara Hughes to join Wall of Champions on Saturday

Jamie Gregg wins bronze medal in 500m at ISU World Cup Speed Skating

Clara Hughes to join Wall of Champions on Saturday

Calgary, Nov. 8, 2013 – Jamie Gregg of Edmonton won a bronze medal for Canada in the men’s 500 metres on Friday, the opening day of the ISU Essent World Cup Speed Skating at the Calgary Olympic Oval.

It is Gregg’s fifth medal on the World Cup stage. Gregg finished in 34.526 seconds and was edged for silver by Tae-Bum Mo of Korea, who recorded a 34.523. Ronald Mulder of the Netherlands won in 34.41.

“Every World Cup in Calgary I’ve won a medal so I’m happy with that,” Gregg said.

“They’ve all been bronze, so I’m trying to make it a little better than that. I’m always being beaten out by the thousands here in Calgary.”

Sang-Hwa Lee of Korea won the women’s 500m, Claudia Pechstein of Germany captured the women’s 3000m and Koen Verweij of the Netherlands the men’s 1500m.

Gregg now has a gold, two silver and two bronze to his credit. His first World Cup medal was a bronze in the 500 in Calgary on Dec. 4, 2009. He will race the 1000m Saturday and another 500m on Sunday. “You go in the year not knowing who is going to go fast and now you’re at the World Cup and everyone’s peaking, and you can see where you are in the world. It’s nice to know I’m up there,” Gregg said.

William Dutton of Humboldt, Sask., finished 15th in the 500m.

Christine Nesbitt of London, Ont., was 13th in the 500m and Marsha Hudey of Regina, Sask., was 19th in her World Cup debut.

Brittany Schussler of Winnipeg was 13th in the 3000m while Ivanie Blondin of Ottawa placed 16th.

The second women’s 500m of the competition will be held Saturday along with the women’s 1500m, men’s 1000m and men’s Team Pursuit.

Denny Morrison of Fort St. John, B.C., returned to the track after missing the World Cup trials at the Oval in late October and placed 11th in the 1500m in 1:44.42. Lucas Makowsky of Regina finished 17th.

“This is only my second 1500m and it’s three seconds faster than my first one, so I hope to improve on it next weekend in Salt Lake City,” Morrison said. “I find I always get better with every race I do and get better during the season, so it’s all working towards Sochi.”

On Saturday, Speed Skating Canada and the Olympic Oval will pay tribute to Canadian Olympic great and international humanitarian Clara Hughes, who will become the sixth athlete to be honoured on the Olympic Oval’s Wall of Champions at a induction ceremony at 2:30 p.m. Clara will be meeting fans and signing autographs immediately following the induction ceremony.

B division 500m

Gilmore Junio of Calgary was third in the men's B division 500m in 34.58. Laurent Dubreuil of Levis, Que., was fifth and Alexandre St-Jean of Quebec City 11th. In the women's B division 500m, Shannon Rempel of Winnipeg finished 11th, Kaylin Irvine of Calgary 15th and Danielle Wotherspoon-Gregg of Red Deer, Alta., 23rd.

B division 1500m

Mathieu Giroux of Pointe-aux-Trembles, Que., was eighth in men's 1500m B. Vincent De Haître of Cumberland, Ont., placed 17th and Richard MacLennan of Sault Ste. Marie, Ont., 22nd. Nicole Garrido of Edmonton was the top Canadian in the women's B 3000m in 19th. Brianne Tutt of Airdrie, Alta., was 21st and Lauren McGuire of Ottawa 36th.

ISU results page: http://www.isuresults.eu/

Broadcast schedule (Canada) info: http://www.speedskating.ca/broadcast-schedule

SCHEDULE FOR ESSENT ISU WORLD CUP SPEED SKATING:

Saturday, Nov. 9

10:45 a.m. Opening ceremony

11 a.m. Division A Women 500m (2nd)

Men 1000m

Women 1500m

Men team pursuit

2:30 p.m. Tribute to Clara Hughes

3:30 p.m. Division B Women 500m (2nd)

Men 1000m

Women 1500m

Sunday, Nov. 10

10:45 a.m. Opening ceremony

11 a.m. Division A Men 500m (2nd)

Women 1000m

Men 5000m

Women team pursuit

2:30 p.m. Division B Men 500m (2nd)

Women 1000m

Men 5000m

SPEED SKATING CANADA’S ROSTER (ISU World Cup Speed Skating, Calgary):

Women

500m — Christine Nesbitt, London, Ont.; Marsha Hudey, Regina, Sask.; Danielle Wotherspoon-Gregg, Red Deer, Alta.; Kaylin Irvine, Calgary; Shannon Rempel, Winnipeg.

1000m — Christine Nesbitt; Kaylin Irvine; Kali Christ, Regina, Sask.; Brittany Schussler, Winnipeg; Heather McLean, Winnipeg; Shannon Rempel.

1500m — Christine Nesbitt; Kali Christ; Brittany Schussler; Brianne Tutt, Airdrie, Alta.; Josie Spence, Kamloops, B.C.

3000m — Ivanie Blondin, Ottawa; Brittany Schussler; Lauren McGuire, Ottawa; Brianne Tutt; Nicole Garrido, Edmonton.

Men

500m — Jamie Gregg, Edmonton; William Dutton, Humboldt, Sask.; Gilmore Junio, Calgary; Laurent Dubreuil, Levis, Que.; Alexandre St- Jean, Quebec City.

1000m — Denny Morrison, Fort St. John, B.C.; Jamie Gregg; William Dutton; Gilmore Junio; Tyler Derraugh, Winnipeg.

1500m — Denny Morrison; Lucas Makowsky, Regina; Richard MacLennan, Sault Ste. Marie, Ont.; Mathieu Giroux, Pointe-aux-Trembles, Que.; Vincent De Haître, Cumberland, Ont