Long track speed skaters head to Salt Lake City for Nov. 15-17 World Cup #2

Long track speed skaters head to Salt Lake City for Nov. 15-17 World Cup #2

25-member team representing Speed Skating Canada

Calgary, Nov. 11, 2013 – With the opening World Cup on their home ice at the Olympic Oval in Calgary behind them, the 25-member Speed Skating Canada team now moves on to the second event on the international schedule the ISU Essent World Cup #2, scheduled for Nov. 15-17 in Salt Lake City, Utah.

For many members of the Canadian team, it represents a quick turn-around back to Salt Lake City, where a group of them spent the week prior to Calgary’s World Cup #1, training before coming home for final preparations for the season opener.

Jamie Gregg, for instance, flew home from Utah three days before the opening event in Calgary and won a pair of bronze in the men’s 500 metres in front of fans at the Olympic Oval. Gregg said he likes Salt Lake as a city and the ice at the oval there, since it is similar to Calgary.

“You have to work through this fatigue and try to keep your technique through the fatigue,” Gregg said about the quick succession of training camps and World Cups. “But now the World Cups are here and we’re prepared and all ready to go.”

Gregg finished second twice in the 500 and placed fourth overall combined at the most recent event in Salt Lake City at the World sprint championships Jan 26-27, 2013.

Christine Nesbitt won a gold and a silver medal in the 1000m at that same event.

Follow the World Cup races results at www.isuresults.eu

SPEED SKATING CANADA’S ROSTER FOR WORLD CUP #2:

(Salt Lake City, Nov. 15-17, 2013)

Women

500m — Christine Nesbitt, London, Ont.; Marsha Hudey, Regina, Sask.; Danielle Wotherspoon-Gregg, Red Deer, Alta.; Kaylin Irvine, Calgary; Shannon Rempel, Winnipeg.

1000m — Christine Nesbitt; Kaylin Irvine; Kali Christ, Regina, Sask.; Brittany Schussler, Winnipeg; Heather McLean, Winnipeg; Shannon Rempel.

1500m — Christine Nesbitt; Kali Christ; Brittany Schussler; Brianne Tutt, Airdrie, Alta.; Josie Spence, Kamloops, B.C.

3000m — Ivanie Blondin, Ottawa; Brittany Schussler; Lauren McGuire, Ottawa; Brianne Tutt; Nicole Garrido, Edmonton.

Men

500m — Jamie Gregg, Edmonton; William Dutton, Humboldt, Sask.; Gilmore Junio, Calgary; Laurent Dubreuil, Levis, Que.; Alexandre St- Jean, Quebec City.

1000m — Denny Morrison, Fort St. John, B.C.; Jamie Gregg; William Dutton; Gilmore Junio; Tyler Derraugh, Winnipeg.

1500m — Denny Morrison; Lucas Makowsky, Regina; Richard MacLennan, Sault Ste. Marie, Ont.; Mathieu Giroux, Pointe-aux-Trembles, Que.; Vincent De Haître, Cumberland, Ont

5000m — Lucas Makowsky, Jordan Belchos, Mathieu Giroux.